Zpět na aukce Albert Gleizes
Moje sledované obrazy CAMPEMENTS DE BOHÉMIENS
popis: Olej na plátně, 65 x 54,5 cm, rámováno, datace 1902, signováno zezadu Albert Gleizes spolu s přípisem s určením. Publikováno: Albert Gleizes Catalogue raisonné, 1998, Volume 1, str. 32, č. 35. Dílo svou formou spadá do autorova impresionistického výrazu. Je datováno před jeho první uvedení na podzimním salonu, roku 1905. Dané dílo autora můžeme dle jeho data dáti do souvislosti s jeho jedním z prvních vystavených obrazů, a to La Seine à Asnières, který byl vystaven v Société Nationale des Beaux-Arts v roce 1902. Svým stylem malby, formou zaznamenání, perspektivou, a svou barevnou škálou je tento obraz nedocenitelným důkazem rané autorovy tvorby. Míra stylizace, jak barevné, tak tvarové, jež je později u děl Alberta Gleizese podávána, se takřka nevyskytuje. Dílo bylo vystaveno v Galerii Pissarro Stern v Londýně ( viz. poslední dvě fotografie)
o autorovi: 8. prosince 1881 Paříž – 23. června 1953 Saint-Rémy-de-Provence
byl francouzský umělec, teoretik, filozof, samozvaný zakladatel kubismu, který měl vliv i na Pařížskou školu. Albert Gleizes a Jean Metzinger spolu napsali v roce 1912 první velké pojednání o kubismu: Du Cubisme. Gleizes byl zakládajícím členem skupiny Section d'Or (Zlatý řez). Byl také členem skupiny utvořené kolem německého časopisu o umění a literatuře Der Sturm, zabývajícím se mimo jiné uměleckými hnutí expresionismus, kubismus, dadaismus a surrealismus. Časopis byl vydáván v letech 1910 až 1932. Mnoho jeho teoretických spisů bylo zpočátku nejvíce oceňováno v Německu, obzvláště v umělecké škole Bauhaus. Jeho myšlenky byly vždy pozorně sledovány. Gleizes strávil čtyři klíčové roky v New Yorku a hrál důležitou roli při zvyšování povědomí Ameriky o moderním umění. Byl členem Society of Independent Artists (Společnost nezávislých umělců) založené v roce 1916 se sídlem v New Yorku. Byl také zakladatelem sdružení Ernest-Renan Association a zakladatelem i členem skupiny Abbaye de Créteil. Pravidelně vystavoval v Paříži v Galerii de l’Effort Moderne Léonce Rosenberga; byl také zakladatel, organizátor a ředitel volného sdružení umělců Abstrakce-Création, založeným v Paříži v roce 1931, aby působilo proti vlivu skupiny surrealistů vedených André Bretonem.

Zdroj: Wikipedia
Vyvolávací cena:
500 000 Kč
500 000 Kč

10.02.2020 19:00