Jiránek Miloš- připsáno
Číslo položky: 9439
popis: Olej na plátně fixováno na lepence, rozměry : 46 x 46 cm, nesignováno
o autorovi: Narodil se 19.11.1875 v Lužci a zemřel 2.11.1911v Praze.
Původně studoval filozofii, pak na malířské akademii v Praze ve škole u prof. Hynaise. Další vzdělání absolvoval v Paříži a v Mnichově. V roce 1897 vstoupil do SVU Mánes, od r. 1899 přispíval do Volných směrů. Na světové výstavě v Paříži se setkal s Augustem Rodinem. Nemalou měrou se podílel na zrealizování výstav A. Rodina a Edvarda Muncha v Praze. Jeden čas bydlel v Lumbeho vile, odkud maloval netradiční pohledy na Pražský hrad. Byl impresionistou. jenž dovedl zachytit v osvětlení zároveň atmosféru, materiál objektů a ve svých náčrtkových podobiznách i charakter osob. Jeho malířské dílo zůstalo nedokončeno. Jako malíř nebyl od své generace uznáván, za svého života prodal pouze 12 obrazů. Zemřel v pouhých 36 letech po nervovém zhroucení. Používal i pseudonym Václav Zedník.
Vyvolávací cena:
1 800 Kč
1 900 Kč