Zichy Mihály
Číslo položky: 9052
Moje sledované obrazy Erotická scéna
popis: Lept, rozměr ve výřezu 20 x 16,5 cm, zaskleno
o autorovi: (1827 - 1906)
Styl Mihálye Zichyho zpočátku formován kontakty s velkým mistrem biedermeieru Waldmüllerom, lze definovat jako syntézu naturalismu a historismu, ale pochopitelně mu nebyl vzdálený ani trochu nasládlý žánr jeho učitele. Stejně jako Benczúr i Zichy svými barokně působícími malbami vyoláva přítomnost jedné dávno minulé doby. Téměř pro celé 19. století je typické používání stylů jiných období, čímž předmětná éra nabývá charakteristické rysy. Předkládané kompozice jsou datované rokem 1870. Kolem tohoto roku se u Zichyho objevují malované erotické náměty, dosud známé převážně z kresebný prací na nejvyšší umělecké úrovni a vždy v mezích vytříbit vkusu. "Zichyho erotické obrazy nelze zvětšit na rozměry" velkého "malířství. Jejich intimnost vyžaduje malý formát. No tak jako v klasickém malířství mají takové scény své opodstatnění a přiměřené způsoby zobrazení, tak i v Zichyho tvorbě - přece přes jazyk symbolů, alegorií či přes formy zděděné z antiky. " (Gábor Bellák) Dvě kompozice zachycující ženskou postavu s postavami putti můžeme zařadit mezi přechodné díla, mezi slavnými a velkorozměrových kompozicemi v historickém duchu a kresbami s erotickými náměty.
Vyvolávací cena:
2 000 Kč
2 000 Kč

21.11.2019 21:34