Zpět na aukce Kalvoda Alois
Moje sledované obrazy Břízky u potoka
popis: Olej na dřevě, rozměr 50 x 60 cm, signováno vlevo dole Al. Kalvoda. Odhadní cena 90 000 - 120 000 Kč. K obrazu přiložen věnovací dopis Generálnímu řediteli Pražské městské pojišťovny Antonínu Jindrovy od zaměstnanců, kteří obraz zakoupily v Rubešově galerii 30.7.1934 k jeho padesátinám (vis. štítek) V následující aukci je bronzová busta Antonína Jindry, dílo sochaře L.Kofránka. Obraz a busta získány od vnučky A.Jindry.
o autorovi: Narodil se 15. 5. 1875 ve Šlapanicích u Brna a zemřel 25. 6. 1934 v Běhařově u Klatov.
Malíř a grafik.
Pocházel z chudé rodiny, obdařené mnoha dětmi. V letech 1892 - 1897 byl žákem pražské Akademie u profesora Jul. Mařáka. Studoval v Paříži a Mnichově. Odchyloval se od Mařákovy školy, od malování melancholických krajin a směřoval k dekorativnějšímu pojetí krajiny v barvě i motivu. Maloval prosté motivy českého kraje, louky, stráně, břízy, výhledy do kraje mezi kmeny strojmů stojících v popředí nebo na pozadí strání. Skvělé jsou jeho práce z okolí Rohatce, Strážnice, Břeclavska. Uplatnil se též jako pedagog. Po předčasné smrti L. Marolda převzal jeho atelier na Vinohradech s mnoha žáky. Od roku 1897 stále vystavoval v Praze, Brně a celé republice, ale také ve Vídni, Berlíně, Hamburku, Varšavě, Mnichově, ale i Rusku, Itálii a Americe.
(Tomanův slovník, Julius Mařák a jeho žáci - katalog k výstavě)
Vyvolávací cena:
45 000 Kč
85 000 Kč