Milén Eduard
Číslo položky: 8884
Moje sledované obrazy Kytice s mečíky
popis: Olej na plátně, rozměry: 68 x 85 cm
o autorovi: Narodil se 18. 3. 1891 ve Frýdštejně u Trutnova a zemřel 19. 5. 1976 v Brně. Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf.
Vlastním jménem Müller. Studoval u profesorů E. Dítěte aj. Schikanedera na UMPRUM v Praze v letech 1908 – 1912 a grafickou speciálku u profesora M. Švabinského na AVU v Praze v letech 1912 – 1914 a 1918 – 1919. V letech 1919 – 1940 působil jako výtvarný redaktor a kreslíř Lidových novin v Brně a zároveň učil v typografické škole, byl hlavním spolupracovníkem časopisu Grafický obzor. V letech 1941 – 1946 byl profesorem na Škole umění ve Zlíně, 1946 docent umělecké výchovy a tvorby na PedF UJEP v Brně, od 1948 profesor umělecké výchovy a tvorby tamtéž. Byl členem a zakladatelskou osobností Skupiny výtvarných umělců v Brně, později spoluzakladatelem SČVU, člen SČUG Hollar. Zabýval se malbou volnou, užitou a drobnou grafikou, typografií a především ilustrací, ale i známkovou tvorbou a volnou kresbou. V oblasti malby vycházel z pozdního impresionismu. Častým námětem jeho grafik bylo Brno s jeho zákoutími i velkoměstským ruchem. Změnil tradiční pojetí veduty, díval se na město moderním pohledem. Těžiště jeho tvorby je v perokresbě, akvarelu a grafice. V Brně od roku 1924 pravidelně vystavoval se Skupinou výtvarných umělců v Brně.

(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
2 000 Kč