Pleiner Vladimír
Číslo položky: 8903
Moje sledované obrazy Nižněudinsk - Velký formát
popis: Olej na plátně, rozměr 72 x 140 cm, rám poškozen, původní stav
o autorovi: Narodil se 28. 7. 1891 v Brandtu u Rakovníka a zemřel 9. 10. 1952 v Praze. Architekt, malíř a ilustrátor.
V letech 1927 až 1930 byl žákem akademie výtvarných umění v Praze na speciální škole profesora Nejedlého. Byl na několika studijních cestách v Německu, Holandsku, Belgii, Francii, Rakousku a Maďarsku. V roce 1934 byl v Itálii, dále v Jugoslávii, Anglii a v roce 1936 v Rusku. Na těchto cestách za uměním bylo pro jeho další vývoj rozhodující studium umění předchůdců impresionismu, zejména Corota a Turnera. Tvořil hlavně krajiny, z nichž mluví důvěrný vztah k přírodě, dále pak zátiší a genry. Debutoval jako čtyřicátník a za svou dvacetiletou uměleckou kariéru uspořádal na devět samostatných výstav. Posmrtné výstavy uspořádaly roku 1953 středisko Aleš v Praze a v roce 1983 Galérie Benedikta Rejta v Lounech. Zúčastňoval se i společných výstav spolků, především Myslbeka, vystavoval na Rakovnických salónech, výstavách čs. legionářů, Čsl. armády a při dalších příležitostech.

(Tomanův slovník)
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
2 600 Kč