Zpět na aukce Frolka Antoš
Moje sledované obrazy Děvče na louce
popis: Olej na plátně, rozměry: 21,5 x 40 cm, nerámováno
o autorovi: Narodil se 13. 6. 1877 v Kněždubě u Strážnice na Moravě a zemřel 8. 6. 1935 v Dúbravce u Strážnice.
Malování se učil až od roku 1897 na podnět Joži Uprky, u něhož setrval šest let. Rok byl žákem profesora Seitze na mnichovské akademii a nějaký čas strávil ve Vídni u profesora Pochwalského. Po studijní cestě do Francie se usadil v Tasově, kde sedlačil a žil svou rodinou a uměním. Byl malířem pracujícího lidu na Slovácku, jehož svérázný život, radosti i trudy dokonale znal a realisticky zachycoval olejem, akvarelem i pastelem. Uprkovu výtvarnému názoru zůstal věrný do poslední chvíle. Stal se v našem výtvarném životě jako sedlák-malíř ojedinělou zvláštností. Jeho dílo tvoří jednosměrný obraz krojové pestrosti na moravském Slovácku, podaný se zálibou v jadrné realitě a se smyslem pro přesný detail. Vystavoval s S. V. U. M. v Hodoníně, jeho byl zakládajícím členem, dále na výstavách J. U. V. v Praze a také velmi často samostatně.

(Tomanův slovník)
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
3 900 Kč