Zpět na aukce Kalvoda Alois
popis: Olej na lepence, rozměry: 20,5 x 30 cm. Signováno vlevo dole Kalvoda. Protějšek k předchozímu obrazu: Zima. Obrazy z roku 1895
o autorovi: Narodil se 15. 5. 1875 ve Šlapanicích u Brna a zemřel 25. 6. 1934 v Běhařově u Klatov.
Malíř a grafik.
Pocházel z chudé rodiny, obdařené mnoha dětmi. V letech 1892 - 1897 byl žákem pražské Akademie u profesora Jul. Mařáka. Studoval v Paříži a Mnichově. Odchyloval se od Mařákovy školy, od malování melancholických krajin a směřoval k dekorativnějšímu pojetí krajiny v barvě i motivu. Maloval prosté motivy českého kraje, louky, stráně, břízy, výhledy do kraje mezi kmeny strojmů stojících v popředí nebo na pozadí strání. Skvělé jsou jeho práce z okolí Rohatce, Strážnice, Břeclavska. Uplatnil se též jako pedagog. Po předčasné smrti L. Marolda převzal jeho atelier na Vinohradech s mnoha žáky. Od roku 1897 stále vystavoval v Praze, Brně a celé republice, ale také ve Vídni, Berlíně, Hamburku, Varšavě, Mnichově, ale i Rusku, Itálii a Americe.
(Tomanův slovník, Julius Mařák a jeho žáci - katalog k výstavě)
Vyvolávací cena:
3 500 Kč
4 100 Kč