Kuska Jozef
Číslo položky: 8271
popis: Olej na plátně, rozměry: 49 x 70 cm, signováno Jos.Kuska 1936
o autorovi: Akademický malíř Jozef kousky se narodil v Ružomberku 11. září v roce 1901. Do malířského umění ho zasvěcoval Peter Július Kern, profesor Ružomberské gymnázia Gyula Jaross, přes válku Kalvoda a Štěrba.
Po roce 1919 byl přijat na pražskou akademii. Studoval u profesora Loukoty. Později byl Jozef soukromým žákem profesora Fellegiho. V té době se spřátelil i s pražským fotografem Balcarem, který mu zaplatil studijní pobyt v Mnichově. Psal se rok 1930. Jozef stále pokračuje ve výtvarném studiu v Praze na malířské škole. Po jejím skončení roce 1935 mu byl přiznán titul diplomovaného uměleckého malíře. Byl činným členem Spolku Slovenská umělců, Umělecké besedy a jako všichni Kuskovci, byl dlouholetým členem Matice slovenské.
Účastnil se na výstavách po celém Slovensku. Vynikal zejména ve fiurální malbě, rád se však věnoval malbě krajiny i restaurátorství.
Vyvolávací cena:
1 800 Kč
7 600 Kč