Knyttl Bohumil
Číslo položky: 8143
Moje sledované obrazy Povodí Kamenice
popis: Olej na plátně, rozměr 48 x 65 cm
o autorovi: 1903 - 1977
Malířství a restaurátorství studoval soukromě u B. Popoviče a M. Milanoviče na Akademii v Bělehradě. Řada jeho obrazů je ze Slovenska. Následně od roku 1925 žije v Pardubicích a pracuje jako restaurátor. V roce 1937 se žení s Boženou Slavíkovou a stěhuje se s ní na Slovensko. Tam vytváří cyklus obrazů "Slovenský ráj", které následně vystavoval v řadě slovenských měst. Přátelí se s Jankem Alexym a Milošem Bazovským a je zde pod vlivem díla malíře Zoltána Palugyaye (1898-1935). Po návratu ze Slovenska žije a pracuje na chatě v Lipí u Náchoda (Peklo). Po požáru chaty se vrací do Střemošic k rodičům manželky. Od roku 1941 žije a maluje v Luži u Vysokého Mýta. Od roku 1950-1971 žije v Liberci, kde si zřizuje restaurátorský ateliér. Pracuje jako restaurátor pro Severočeskou galerii v Liberci a pro Národní galerii. K jeho hlavním restaurátorským počinům patří kromě olejů na plátně (Karel Škréta, Franz Lenbach, Wilhelm Leibl, Eugen Jettel aj.) i restaurování obrazů a fresek na zámku ve Frýdlantu, 12 lunet v klášteře v Hejnicích, stropní fresky liberecké radnice, freska Jana Křtitele (domnělý portrét K. H. Máchy) od Františka Maška v kapli na hradu Valdštejně aj. Absolvoval téměř 60 samostatných i mnoho společných výstav. V roce 1971 se stěhuje za dcerou do Ostravy kde později i v roce 1977 umírá. Na trhu se jeho díla objevují vzácně.
Vyvolávací cena:
1 800 Kč
1 800 Kč

22.04.2019 22:16