Zpět na aukce Brandeis Jan Adolf
popis: Akvarel na papíru, 34 x 24 cm, signováno zezadu Brandeis
Jan Adolf Brandeis
Narození 9. června 1818
Jan (Johann) Adolf Brandeis (Brandejs) (9. června 1818 Týniště nad Orlicí – 13. listopadu 1872 Praha) byl český portrétní malíř a fotograf.
Jan Adolf Brandeis se vyučil malířem porcelánu a poté studoval na pražské Akademii u Františka Tkadlíka. Ve studiu pokračoval u Josepha Bernhardta v Mnichově a nakonec v ateliéru Thomase Coutura v Paříži (1852). Po návratu do Prahy se živil jako malíř portrétů a miniatur
Brandeis byl vyhledávaným malířem akvarelových portrétních miniatur. Nejkvalitnější jsou Brandeisovy rané portréty, které nesou známky jeho školení v Mnichově. K jeho zákazníkům patřili Thun-Hohensteinové, Aehrentalové, Chotkové, Clam-Gallasové a Schwarzenbergové.
Zastoupení ve sbírkách
Národní galerie v Praze
Národní muzeum, Praha
Moravská galerie v Brně
Uměleckoprůmyslové museum, Praha
Galerie hlavního města Prahy
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Památník národního písemnictví
Zámek Chlumec nad Cidlinou
Zámek Mnichovo Hradiště
Zámek Rájec na Svitavou
Zámek Sychrov
Zámek Velké Losiny
Zámek Veltrusy
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
5 000 Kč