Gareis Antonín ml.
Číslo položky: 7930
popis: Olej na plátně fixováno na lepence, rozměr 40 x 27 cm, signováno monogramem
Antonín (Anton) Gareis ml. (* 20. listopadu 1837, Praha-Nové Město[1] - 13. srpna 1922, Praha-Vinohrady) byl grafik, malíř, kreslíř a ilustrátor, syn Antonína Jana Gareise.Pocházel z rodiny malíře a litografa Antonína Jana Gareise, kde se vyučil základům kresby a malby. V letech 1854-1865 studoval v ateliéru historické malby na pražské Akademii u Eduarda von Engertha. Ovlivnilo ho dílo Ferdinanda Georga Waldmüllera, se kterým se seznámil při pobytu ve Vídni roku 1857. Roku 1764 cestoval do Uher, Vídně a Drážďan, občas navštěvoval Moravu. Antonín Gareis ml. obdobně jako jeho otec přispíval do časopisů Květy, Česká včela, Český svět a hlavně do Zlaté Prahy a do Světozoru..Aktivně pracoval do roku 1880, kdy oslepl.
Dílo
Na svých cestách vytvořil řadu studií krojových a národních typů a věnoval se rovněž portrétu. Obrazy rodinného štěstí, domácí idyly a poklidné atmosféry svátečních chvil měly svůj předobraz v holandské žánrové malbě 17. století, kterou mohl poznat například v Drážďanech.Charakterizuje je pečlivá drobnopisná hladká malba. Uměl citlivě pracovat se světlem, pomocí kterého dotvářel atmosféru, nebo zdůrazňoval charakter zobrazovaného.[5] Dobová kritika zejména oceňovala přesné vystižení charakterových typů jednotlivých postav zasazených do městského nebo venkovského prostředí (Posvícení, 1863, NG v Praze). Gareis kresbou zachytil výpravu Hugo Ullika pro premiéru Smetanovy opery tajemství v Národním divadle z roku 1878
Vyvolávací cena:
2 000 Kč
Častka |
Přihozeno |
2 100,00 Kč
2 000,00 Kč