Zpět na aukce Jelínek František Antonín
Moje sledované obrazy Zamyšlená dívka
popis: Olej na plátně, rozměry : 36,5 x 63 cm, novější rám poškozen, malba v pěkném stavu.
o autorovi: František Antonín Jelínek (8. března 1890, Praha-Nové Město 26. února 1977, Kochánov u Světlé nad Sázavou) byl český akademický malíř, figuralista.Narodil 8. se března 1890 v Praze v rodině zlatníka Antonína Jelínka a švadleny Alžběty Rožovské[3]. Maloval již od útlého mládí, roku 1906 složil zkoušky na c. k. Malířskou akademii v Praze, kde studoval postupně u profesorů Bohumíra Roubalíka, Vlaho Bukovace a Hanuše Schwaigera. Absolvoval v roce 1911 a s podporou Hlávkovy nadace odjel na roční studijní pobyt do Itálie. O rok později navštívil Černou Horu, kde portrétoval tamějšího krále Nikolu I. První světovou válku prožil v Kutné Hoře a maďarském Egeru, na konci války pracoval jako voják-malíř na restaurování Asamových fresek v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.

Po 1. světové válce se oženil s Růženou Kalouskovou a osud jej zavedl na Lipnici nad Sázavou, kde se setkal s malířem Jaroslavem Panuškou a pravděpodobně i se spisovatelem Jaroslavem Haškem. V roce 1922 v Kochánově postavil letní domek a později velkou vilu s ateliérem. V té době pracoval převážně v Pražské Karlově ulici, kde měl ateliér. Maloval především portréty, mj. presidenta Tomáše Garriqua Masaryka či malířů Otakara Štáfla, Oty Bubeníčka, Josefa Brože a Jaroslava Panušky. Dále portrétoval českého historika umění Zdeňka Wirtha, tenoristu národního divadla Vladimíra (Mirko) Štorka a legendu fotbalové AC Sparty Praha Káďu Peška (tento portrét shořel při požáru stadionu v roce 1934). V Kochánově vybudoval krásnou zahradu a maloval květiny, zátiší a krajinné motivy z okolí. Vytvořil i krásné akty a lovecká zátiší. Byl členem Jednoty umělců výtvarných a zúčastňoval se pravidelně jejich členských výstav v Praze. Po druhé světové válce se postupně natrvalo usadil v Kochánově a zaměřil se hlavně na malbu krajin, květin a starých zákoutí města Světlé nad Sázavou. V roce roce 1960 byl jmenován čestným občanem města. V 60. letech vedl ve Světlé školu pro amatérské malíře. V 60. a 70. letech vystavoval pouze ve Světlé nad Sázavou a okolních městech. Zemřel v Kochánově dne 26. února 1977, pohřben je v rodinné hrobce v Praze na Olšanech.
Výstavy
1916 První samostatná výstava výstavní síň U Rubeše v Praze – vystaveno 26 obrazů [5]
1917 Výstava Jednoty výtvarných umělců Obecní dům v Praze – vystaveno 8 obrazů
Výstava Čeští výtvarníci – vystaveno 8 obrazů
1918 XXXII. jarní výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveny 4 obrazy
1919 Členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveno 25 obrazů
Výstava Českých výtvarných umělců ve Slaném – vystaveno 6 obrazů
1920: Členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveny 4 obrazy
1921 XXXV. jarní členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveno 11 obrazů
1922 Výstava JUV v Plzni
1923 Jubilejní výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaven 1 obraz
1924 XXXVII. řádná jarní členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveny 4 obrazy
1925 Členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaven 1 obraz
1926 Členská výstava JUV v Hradci Králové -
1928 Členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveny 2 obrazy
1930 56. jarní členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaven 1 obraz
1931 60. členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaven 1 obraz
Souborná výstava v Čáslavi – vystaveno 22 obrazů
1932 66. řádná členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaven 1 obraz
1933 Členská výstava JUV Obecní dům v Praze – vystaveny 2 obrazy
1934 70. členská výstava JUV výstavní síň ve Voršilské ul. v Praha – vystaven 1 obraz
Vánoční výstava členů JUV v Čáslavi – vystaveno 9 obrazů
1936 Souborná výstava v Německém (Havlíčkově) Brodě – vystaveno 57 obrazů
1937 Jarní výstava JUV výstavní síň ve Voršilské ul. v Praha
Výstava Obrazů a soch v Čáslavi – vystaveny 3 obrazy
1938 100. členská výstava JUV Representační dům v Praze – vystaveny 2 obrazy
1940 Členská výstava JUV výstavní síň ve Voršilské ul. v Praha -
1942 Členská výstava JUV Myslbekův pavilón v Praze
Výstava „Národ svým výtvarným umělcům“ v Německém (Havlíčkově) Brodě – vystaveny 3 obrazy
194
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
5 000 Kč

22.04.2019 19:18