Hanych Rudolf
Číslo položky: 7987
Moje sledované obrazy Šumavské jezero
popis: Olej na plátně, 36,5 x 63 cm, rám poškozen
o autorovi: Narodil se 11. 4. 1906 ve Svratce a zemřel 28. 3. 1994.
Pocházel ze zemědělské rodiny. Rodina vlastnila statek. Po absolvování obecné školy ve Svratce navštěvoval Hospodářskou školu v Hlinsku, vyučil se kolářem, sedlářem a brašnářem. Od dětství rád maloval. Podporovali jej i malíři Rudolf Vejrych, František Cína Jelínek, Josef Fiala, Ota Bubeníček a jiní. V roce 1928 začal studoval na UMPRUM v Praze u prof. Arnošta Hofbauera, od roku 1931 studoval na Akademii u prof. Otakara Nejedlého, kde ukončil studium v roce 1935. Podnikl řadu studijních cest po českých zemích, byl též na Korsice, v Dalmácii nebo v Římě. Do smrti své matky v roce 1945 hospodařil na rodinném statku, poté se věnoval již jen malířství. Jeho tvorba je realistická, vychází z tradic české krajinářské školy. Zobrazuje krajinu v roční proměně v detailu i panoramatických pohledech. Měl rád Svratecké okolí, zůstal mu věrný životem i tvorbou. Lze o něm říci, že je v pravém slova smyslu „malířem Vysočiny“.
Vyvolávací cena:
2 400 Kč
3 400 Kč