Milly Dezider
Číslo položky: 7890
Moje sledované obrazy Slovenská vesnice
popis: Olej na plátně, rozměr 71,5 x 51 cm
o autorovi: 7. srpna 1906, Kyjov – 1. září 1971, Bratislava
Slovenský malíř, grafik a pedagog, představitel výtvarného umění Rusínů na Slovensku.

Narodil se v rodině duchovního. Studoval v Prešově a následně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Josefa Schussera a Arnošta Hofbauera. Učil v obcích Orlov, Plaveč a v Prešově. Od roku 1946 žil v Bratislavě. Byl pedagogem na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského, na Slovenské technické univerzitě a od roku 1949 profesorem na Vysoké škole výtvarných umění, na katedře všeobecného a krajinářského malířství. V roce 1952 zastával na VŠVU funkci rektora .

Na studiích se Milly seznámil se slovenskými malíři ze tzv. generace 1909 a stal se jejím členem. Používal techniku olejomalby, tempery, akvarelu a pastelu, techniky kombinoval, maloval i na sklo. Věnoval se krajinomalbě, grafice a knižním ilustracím. Jeho malby se nesou v duchu meditativního lyrismu s impresivními i expresivními prvky.

V roce 1971 mu byl udělen titul národní umělec. Jeho tvorbu vystavuje Galerie Dezidera Millyho ve Svidníku.

(Zdroj Wikipedia)
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
16 500 Kč