Zpět na aukce Cicvárek Miloslav
popis: Kombinovaná technika na lepence, rozměr 34 x 73 cm, nově rámováno a zaskleno
o autorovi: (Písek 1. 10. 1927 - 2007)
malíř a kreslíř. Svou první samostatnou výstavu měl v r. 1968 v tehdy prestižní Galerii Lidové demokracie na Karlově náměstí v Praze. V tomto roce také získal 1. cenu 7. ročníku mezinárodní soutěže kresby o cenu Joana Miró, která se konala v Barceloně.

Zabýval se převážně figurální malbou a krajinomalbou, v menší míře se věnoval grafické tvorbě, zvláště kresbě a monotypu. Ve svých malbách se vždy snažil o prosté, jednoduché vyjadřování, oproštěné od nadbytečných dekorativních prvků. Přestože jeho tvorba procházela vývojovými etapami, jeden rys zůstával zachován – a to výrazná barevnost. V 60. letech procházel Cicvárek "geometrickým obdobím", pro nějž byly typické čisté linie a plochy, spojení jedinečného a konkrétního s obecným a abstraktním. Počátkem 70. let 20. století se malíř vřadil do širokého proudu "nové figurace" a zhruba od r. 1975 do roku 1982 se věnoval pouze restaurování. Sám o tomto období hovoří jako o stagnaci a ztrátě invence. Z nečinnosti ho vytrhla až druhá návštěva Paříže, která ho inspirovala k rozsáhlému cyklu obrazů, jimž předcházely fotografie. Kromě malby se Cicvárek věnuje i plastice - jeho přetvářenými objekty jsou často figuríny z výkladních skříní. V r. 1997 získal Cenu Irrene und Petera Ludwiga (Kolín nad Rýnem) a v r. 1999 cenu Golden Lorbeer (Vídeň). V letech 1992 – 1994 byl zvolen funkcionářem Asociace jihočeských výtvarných umělců, od r. 1995 je členem vídeňské skupiny Gesellschaft bildener Künstler Österreichs-Künstlerhaus. Jeho díla jsou zastoupena v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, MK ČR.

zdroj: Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1997, Chagall, Ostrava, 1998
Vyvolávací cena:
3 000 Kč
3 000 Kč

27.02.2019 19:52

3 000,00 Kč 7.1.2019 23:07:53