Zpět na aukce Drtikol František
popis: Olej na lepence, rozměr 30 x 40 cm
o autorovi: Narodil se 3. 3. 1883 v Příbrami a zemřel 13. 1. 1961 v Praze.
Český fotograf tvořící v letech 1901 až 1935, příležitostně se věnoval i grafice a překladatelství. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky. Je řazen k nejúspěšnějším českým klasikům fotografie aktu všech dob. Je znám také svou duchovní praxí východních učení, především buddhismu a je označován za patriarchu českého buddhismu.Narodil se v rodině drobného obchodníka. Po studiích na místním gymnáziu se zde vyučil fotografem ve fotografickém ateliéru Antonína Maltase. Významným krokem pro jeho další rozvoj bylo studium na odborné fotografické škole Lehr und Versuchsanstalt für Photographie v Mnichově v letech 1901 až 1903. Po jejím ukončení získával zkušenosti v ateliérech v Německu, ve Švýcarsku a v Čechách. V roce 1907 založil v Příbrami svůj první vlastní fotografický ateliér, jehož provoz ovšem z finančních důvodů musel po třech letech ukončit. V roce 1910 si otevřel nový ateliér v Praze ve Vodičkově ulici. Zde se specializoval na portrétní fotografii a brzy dosáhl v tomto oboru značného uznání. V roce 1911 se jeho společníkem stal Augustin Škarda. Jejich firma nesla název Drtikol a spol. a fungovala i během první světové války, kdy byli oba odveleni k vojenské službě. V roce 1921 Škarda z firmy odešel, ale již v roce 1920 se firma vrátila k názvu Drtikol. Ve 20. a 30. letech 20. století byl nejznámějším českým fotografem, uznávaným i v zahraničí. České i světové časopisy publikovaly jeho dílo. I přes světový věhlas se jeho ateliér v období světové hospodářské krize, po roce 1930, potýkal s existenčními problémy. V roce 1935 svoji fotografickou činnost ukončil. Prodal svůj ateliér a s výjimkou let 1945-1946, kdy vyučoval fotografii na Státní grafické škole v Praze, se fotografii již nevěnoval. Po roce 1935 se opět vrátil k malbě a plně se věnoval duchovním naukám, především pak buddhismu. Proslavil se sice jako fotograf portrétů a aktů, jeho dílo je však mnohem širší. V roce 1911 vydal album 50 olejotisků Z dvorků a dvorečků staré Prahy, kde zachytil krásu mizejících pražských zákoutí. Tento soubor představoval jakési entrée do pražské umělecké společnosti. Symbolistně laděné snímky nejstarších zákoutí Prahy vzbudily veliký ohlas a atelier Drtikol & spol se stal významným střediskem české kulturní a společenské elity.

Vyvolávací cena:
5 000 Kč
29 000 Kč