Chalupa František
Číslo položky: 7733
Moje sledované obrazy Vstup do katedrály 1875
popis: Akvarel, ve výřezu pasparty: 32,5 x 19 cm, datováno 1875 . Rám poškozený. Akvarely a kresby Fr.Chalupy byly hojně publikovány a to hlavně v časopisu Světozor . například Světozor ročník 1869 kde je mnoho desítek prací tohoto, ve své době velice uznávaného autora.
o autorovi: 8. října 1828 Mnichovo Hradiště – 16. dubna 1887 Praha
Český malíř a ilustrátor.
U Františka Chalupy se brzy projevil talent ke kreslení. Po studiích na vyšší škole v České Lípě odešel do Litoměřic, kde pracoval jako faktor v litografickém závodě G. Medaua. Připravoval tam do tisku ilustrace pro časopis Erinnerungen a některé i sám kreslil. Uskutečnil také cestu do severních Čech a Saska, ze které si přivezl 200 kreseb hradů a zámků. Na radu nadřízeného se pak přestěhoval do Prahy, kde večerně studoval malířskou akademii a zapojil se do kulturního života. Vstoupil do řady spolků, jako byly Umělecká beseda, Typografická beseda, Sokol, Vlastimil a Osvěta. V Praze se v závěru 50.let jako ilustrátor zapojil do tvorby místopisných alb litografické dílny Karla Henniga. Dále s manželkou provozoval závod na vyšívání praporů; nejzdařilejší z nich si objednal Mlynářský spolek, Typografická beseda a sokolské jednoty v Chicagu a St. Louis. Roku 1867 pořádal pro Typografickou besedu živé obrazy.

Jako malíř se zaměřil výhradně na krajiny a architekturu, téměř vždy z Čech. Jeho ilustrace pravidelně přinášely časopisy Květy pod vedením Vítězslava Hálka, Světozor od obnovení v roce 1867 a určitou dobu také Zlatá Praha. Vytvořil i množství olejomaleb, které zachycovaly např. chodbu u sv. Jakuba v Praze, Petržílkovy mlýny na Smíchově, tvrz Tuchoraz u Českého Brodu, zámek v Roztokách aj. Společně s malířem Antonínem Gareisem zhotovili blahopřání císaři Františku Josefovi a Alžbětě ke stříbrné svatbě. Ke konci života se zabýval kompozicí renesančních ornamentů, ze kterých tvořil vzorky pro vyřezávání. Pokoušel se i o žánrové obrázky, ty ale nezveřejňoval.

Jeho poslední prací byla malba větrného mlýna u Budyšína. 26. února 1887 onemocněl a 16. dubna téhož roku zemřel.

(Zdroj Wikipedia)
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
1 700 Kč