Vodseďálek Oldřich
Číslo položky: 7676
popis: Olej na plátně, rozměr 55 x 70 cm, nesignováno
* 13.10.1910 Vysoké nad Jizerou (Semily
+ 11.6.1982
malř
Studium - Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění), Lipsko (Leipzig), Vysoká škola uměleckoprůmyslová (od 1945), Praha, Benda Jaroslav, Státní grafická škola / Střední průmyslová škola grafická / Vyšší škola uměleckého průmyslu, Praha, Solar Josef
V malbě ho ovlivnil především Adolf Kašpar, který jej za svých pobytů ve Vysokém brával s sebou na malbu v plenéru. Tady a tehdy se snad i stává především malířem Podkrkonoší a Pojizeří. Byl i výborným muzikantem. Ve Vysokém hrával na klarinet a saxofon s původně studentskou jazzovou kapelou Dancing Melody Boys (snad i při této činnosti se mohl seznámit s M. Horákovou). Po ukončení Akademie malby a grafiky v Lipsku se zabývá především ilustracemi knih (např. Antala Staška) a volnou malbou.
Na počátku 50.tých let byl zatčen, ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k dlouholetému žaláři a vězněn až do amnestie v roce 1960. Po návratu z vězení pracuje malíř Vodseďálek jako dělník v n.p. Okula v Desné na Jablonecku, ale znovu maluje.
V roce 1970 se oženil a odstěhoval se do Prahy (Praha-Podolí, Na lysině 15). Stále se však vrací do Vysokého nad Jizerou, kde má svůj ateliér. Uspořádal několik úspěšných výstav v Turnově, v Železném Brodě, ve Vysokém nad Jizerou (zde je v musejní obrazárně několik jeho obrazů).

Vyvolávací cena:
1 500 Kč
2 500 Kč