Kubín Otakar
Číslo položky: 5281
Moje sledované obrazy Kytice polních květů
popis: Litografie, rozměr ve výřezu 44 x 34 cm + pasparta a rám, zaskleno, signováno v tisku O. Kubín
o autorovi: Narodil se 22. 10. 1883 v Boskovicích na Moravě.
Otakar Kubín absolvoval sochařsko-kamenickou školu v Hořicích v letech 1898–1900, od roku 1900 do roku 1904 studoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise, Hanuše Schwaigera a Františka Thieleho. Kubín si nějaký čas vydělával jako kreslič dokumentace speleologických výprav Karla Absolona do Moravského Krasu. Byl členem Osmy, účastnil se výstavy v roce 1907. Nějaký čas působil jako asistent kreslení na pražské Uměleckoprůmyslové škole.

V roce 1913 odešel do Francie. V roce 1925 Kubín přijal francouzské občanství. V roce 1932 se stal členem Umělecké besedy, také byl členem Mánesa. V roce 1952 se vrátil na Moravu do rodných Boskovic, zde zůstal dvanáct let. Pak zamířil zpět do Francie.

Na rozdíl od ostatních z Osmy Kubína kubismus ovlivnil jen málo. Po 1. světové válce je jeho dílo novoklasicistní, proslulé jsou jeho Kytice ve džbánu. Ve Francii je velmi proslulý a od roku 1919 pravidelně vystavuje v Salonu nezávislých (francouzsky: Salon des Indépendants) a od roku 1924 také na salonu v Tuileriích v Paříži. Kubín je pohřben v městečku Apt ve Francii.

(Zdroj Wikipedia)
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
2 300 Kč