Romberg Walter
Číslo položky: 7321
Moje sledované obrazy Dům s pavlačí
popis: Olej na lepence, rozměr 40 x 28 cm
o autorovi: Walter Romberg (narozený 16. července 1898 v Ulmu, 28. srpna 1973 ve Stuttgartu) byl německý malíř a grafik
Po mládí v Bad Mergentheim studoval od 25. října 1916 na Akademii výtvarných umění v Mnichově u Angelo Jank. Po skončení první světové války se Walter Romberg ve věku 23 let usadil jako malíř na volné noze v Stuttgartu.
Kvůli společné práci s Felixem Hollenbergem ve spolku Württemberských umělců ve Stuttgartu se objevil nejen těsný osobní vztah mezi těmito dvěma muži. Byl to Hollenberg, který ho představil tajemstvím umění, které ho udělá slavným: leptání. Jeho motivy byly především krajiny, města a obce, stejně jako lidé z venkovského prostředí. Vytvořil detailní zobrazení mnoha míst v Württembersku předtím, než byli ve válce zničeni, nebo ztratili svou původní tvář v následujících letech kvůli stavebním činnostem. Ačkoli Walter Romberg byl především a grafik/lepty/, kdo kreslil motivy na místě a pak přenesl na kovovou desku, tak maloval také množství olejomaleb a akvarelů.
Dalším vlivem na umělecký vývoj Waltera Romberga byl švábský malíř a etcher Paul Dörr (Horb). Do jaké míry a zda dokumentovaný kontakt s Fritzem Nussem (Strümpfelbach) má vliv na jeho práci, není známo.
V roce 1944 byl Walter Romberg úplně bombardován ve Stuttgartu a spolu s jeho ženou Else (née Ulmer) obdržel nouzový domov ve Waldenbuchském hradě, do kterého žil až do roku 1951. Arnulf Klett, tehdejší primátor ve Stuttgartu, přivedl Romberg zpět do hlavního města v roce 1951. Walter Romberg pracoval až do roku 1958 ve vedení Stuttgarter Künstlerbund. V roce 1967 získal Federální kříž za zásluhy. Jeho žákem byl mimo jiné Fritz Kohlstädt (1921-2000, expresionista kresby krajinových malířů). Žije až do své smrti, krátce před 75. narozeninami, ve Stuttgartu a Sonnenbergu a byl pohřben u Waldfriedhof Stuttgart.
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
1 600 Kč