Boštík Václav
Číslo položky: 7599
popis: 2 X suchá jehla, rozměr listů 15,5 x 16 cm a 16,3 x 16,3 cm, volné listy, jeden list mírně poškozen flíčky
o autorovi: Narodil se 6. 11. 1913 v Horním Újezdě u Litomyšle a zemřel 7. 5. 2005 v Praze.

Malíř, grafik, ilustrátor.

Roku 1937 nastoupil na Akademii a stal se žákem profesora Willi Novaka. Od roku 1942 byl členem Umělecké besedy. V roce 1960 se stal jedním se zakládajících členů skupiny UB 12, která výrazně poznamenala vývoj československého umění v 60. letech. Jeho rané dílo je hodně ovlivněno malíři Corotem a Cézannem.. Už v polovině 50. let, kdy v Česku (resp. Československu) bylo umění svázáno socialistickým realismem, přešel k abstraktní tvorbě. V letech 1955 až 1959 vytvořil s Jiřím Johnem i unikátní pražský památník obětem holocaustu. Na zdi Pinkasovy synagogy napsali 77 297 jmen nacistických obětí. Později se podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli.
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
4 500 Kč