Veris-Zamazal Jaroslav
Číslo položky: 5259
popis: Kresba tužkou, rozměr ve výřezu 50 x 36,5 cm + pasparta a rám, zaskleno
o autorovi: Veris-Zamazal Jaroslav. Narodil se 10. 7. 1900 ve Vsetíně na Moravě a zemřel v roce 1983.
Tvořil střídavě v Praze a v Paříži. Byl žákem pražské Akademie, pod vedením profesorů Preislera, Nechleby a na speciálce profesora Krattnera. Tvořil obrazy po způsobu starých italských a hoslandských mistrů, vnikl do způsobu jejich vnímání barev a jejich nanášení na plátno, napodoboval i dobovou patinu obrazů. Potom přešel k impresionistickému portrétu francouzského typu a k novoklasické hladké malbě. Dalšímu studiu se věnoval ve Vídni a v Paříži, kde pracoval v kopírovacích dílnách v Louvru. Na studijní cesty jezdil do Itálie, Španělska a Francie. Vystavoval v Praze, Košicích, Brně, Mor. Ostravě, Hradci Králové a Olomouci.
Autorské výstavy
1927/duben, květen – Jaroslav Veris: Obrazy z Paříže, Topičův salon (1918–1936), Praha[7]
1928/duben – Jaroslav Veris, Dům umění města Brna, Brno-město[7]
1931/duben – Jaroslav Veris, Dům umění města Brna, Brno-město[7]
1934/září, říjen – Jaroslav Veris, Dům umění města Brna, Brno-město[7]
1953 – Jaroslav Veris, Síň Sdružení výtvarníků Purkyně, Praha[7]
1959 – Jaroslav Veris, Síň Sdružení výtvarníků Purkyně, Praha[7]
1974/srpen, září – Jaroslav Veris: Obrazy, kresby a plastiky, Galerie bratří Čapků, Praha[7]
2005/prosinec - 2006/únor – Jaroslav Veris, Grafický kabinet, Zlín[7]
2005/prosinec - 2006/únor – Jaroslav Veris: Petit Testament, Grafický kabinet, Zlín[7]
2019/září, říjen – „Veris/Paris“, Arthouse Hejtmánek, Praha[7]
Kolektivní výstavy
1928/květen až říjen – Výstava soudobé kultury v Brně, Obchodně - průmyslový palác, Brno-město[7]
1946/květen – Člověk a práce, Pavilon Myslbek, Praha[7]
1949/prosinec - 1950/leden – Výtvarní umělci k II. všeodborovému sjezdu, Dům výtvarného umění, Praha[7]
1952/listopad, prosinec – Členská výstava 1952, Obecní dům, Praha[7]
1967/červenec, srpen – 1. pražský salon, Bruselský pavilon, Praha[7]
1969/září, říjen – 2. pražský salón obrazů, soch a grafik, Dům U Hybernů, Praha[7]
1970/září, říjen, listopad – Výtvarníci Prahy 3 a 10, Galerie bratří Čapků, Praha[7]
1971/květen, červen – Obrazy, grafika a plastiky 18 výtvarníků, Galerie bratří Čapků, Praha[7]
1974/leden, únor – Výstava obrazů, plastik, grafiky, Galerie bratří Čapků, Praha[7]
1977/červen, červenec – Cestami života a umění: Výstava třinácti výtvarníků, Galerie bratří Čapků, Praha[7]
1982/duben, květen – Cestami života a umění: Výstava obrazů, soch, kreseb a grafiky jedenácti výtvarníků, Galerie Československý spisovatel, Praha[7]
1983/září, říjen, listopad – Česká kresba 20. století ze sbírek Oblastní galerie výtvarného umění v Olomouci, Kabinet grafiky, Olomouc[7]
1984/březen, duben – Česká kresba 20. století ze sbírek Oblastní galerie výtvarného umění v Olomouci, 2. část, Kabinet grafiky, Olomouc[7]
1990/prosinec - 1991/únor – Aventinská mansarda: Otakar Štorch Marien a výtvarné umění, Dům U Kamenného zvonu, Praha[7]
2008/leden, únor, březen – Vzplanutí / Expresionistické tendence ve Střední Evropě 1903 - 1936, Muzeum umění Olomouc - Muzeum moderního umění, Olomouc[7]
2008/říjen - 2009/únor – Bytosti odnikud: Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století, Městská knihovna Praha, Praha[7]
2009/březen - 2009/červen – Bytosti odnikud: Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století, Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno-město[7]
2013/duben, květen – Metamorphoses. Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant, Praha[7]
2015/září, říjen, listopad – Má vlast: Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, Praha[7]
2016/duben - 2016/říjen – Portrét a figura ze sbírky Kooperativy, Galerie Kooperativy, Praha 8[7]
2016/duben - 2016/září – Uhlem, štětcem, skalpelem…, Muzeum umění Olomouc - Muzeum moderního umění, Olomouc[7]
2017/duben - 2017/říjen – Zátiší ze sbírky Kooperativy, Galerie Kooperativy, Praha 8[7]
2019/červen - 2019/září – Obrazy Kooperativy, Muzeum a Pojizerská galerie Semily, Semily[7]
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
7 000 Kč