Mrázek- Hořický Joža
Číslo položky: 7352
popis: Olej na kartonu, 50 x 70 cm, rámováno, zaskleno.
Josef Mrázek Hořický (28. 3. 1906 – 7. 12. 1984)nebo také Jóža Mrázek Hořický byl legendárním uměleckým modelem, básníkem, recitátorem a naivním malířem.
Pocházel z Hořic z Podkrkonoší. Říkal si Král modelů nebo také „Modelissmus“. Prostředí, ve kterém vyrůstal bylo velmi chudé. Otec byl pokrývač a matka tkadlena. Učil se stejnému řemeslu, jakým se živila matka. Nakonec se mu nevěnoval. Vystřídal celou řadu profesí – pomocný dělník na stavbách, kočí, čeledín nebo také jako dlaždič.
Do Prahy přišel v roce 1927. Opět zde však zprvu střídal různé dělnické profese. V roce 1929 začal na UMPRUM a na AVU působit jako model. Nebylo to vlastně poprvé. Už si toto stání modelem už vyzkoušel dříve na sochařské škole v Hořicích. Postupně se začal projevovat i jako básník a výtvarník. Maloval naivistické obrazy a spontánně skládal básně. Rád vystavoval své obrazy. Poprvé se tak stalo v roce 1969, kdy vystavoval spolu s malířem Daliborem Pokorným v Pražské Nové síni. Jeho básně vyšly např. ve sbírce Louskáček.
Zahrál si ve třech filmech. Jedním z nich je krátkometrážní snímek Srub z roku 1966 a v roce 1968 byl obsazen do filmu Nejkrásnější věk. Postavu vesnického podivína Vény ztvárnil ve filmu Matěji, proč tě holky nechtějí.
Zemřel v Černošicích u Prahy.
Zdroj: Michal Herzán, Marie Formáčková – Josef Hlinomaz – Něžný drsňák .
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
Častka |
Přihozeno |
1 300,00 Kč
1 200,00 Kč
1 100,00 Kč
1 000,00 Kč