Emler František
Číslo položky: 7157
popis: Olej na lepence, rozměr 27 x 32 cm
Narodil se 26. 7. 1912 v Přelouči a zemřel 25. 5. 1992 v Praze.
Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor a scénograf.
Od roku 1932 studoval na AVU v Praze u prof O. Nejedlého, u kterého v roce 1938 s diplomem absolvoval. V témže roce mu v soutěži byla udělena „italská cena“ a celoroční italské stipednium. Zamiloval si jih Evropy, studoval v Římě u prof. Carla Silveriho na Accademia di belle arti od roku 1938 do roku 1939. Pobyty na římské akademii a poté na Sicílii František Emler mnoho získal. Nechal se inspirovat starými mistry v rámci jeho koloritu v obrazech ovocných zátiší a interiérů s figurami. Užíval tempery, dále pak olejové barvy a ke konci své kresby akvareloval. Po válce absolvoval čestný rok na AVU u prof. V. Pukla. V letech 1947 – 1949 studoval v ateliéru André Lhota v Paříži, současně byl zapsán na Ecole nationale supérieur des Beaux arts u prof. Duclose a R. Camiho. František Emler je zastoupen ve sbírkách Národní galerie, GHMP aj. V roce 1938 získal Italskou cenu a celoroční stipendium v Itálii, roku 1948 Cenu Fadeleine Bunoust na Salon National v Paříži. Dále získal množství cen a čestných uznání za ilustrace knih.
(Tomanův slovník)
Vyvolávací cena:
3 000 Kč
Častka |
Přihozeno |
7 000,00 Kč
6 500,00 Kč
3 000,00 Kč