Zpět na aukce Engelmüller Ferdinand
Moje sledované obrazy Pražské panorama - velký formát
popis: Olej na plátně, 99 x 291 cm, poslední nedokončený autorův obraz z roku 1924 , nerámováno, nesignováno
o autorovi: Narodil se 22. 12. 1867 v Praze a zemřel 29. 9. 1924 tamtéž.

Malíř a grafik.

Roku 1889 byl bez zkoušky přijat do odborné školy profesora Julia Mařáka na malířské akademii v Praze. Setrval zde do roku 1894. V roce 1896 byl mezi zakladateli spolku Mánes, jehož se stal jednatelem. V roce 1987 založil malířskou školu, která postupně vychovala O. Nejedlého, J. Šetelíka, O. Štáfla, Ant. Porketa a další. Této škole se později dostalo státní subvence jako přípravce žáků pro malířskou akademii v Praze. V roce 1898 se rozešel s Mánesem a stal se členem J.U.V. v Praze, kde v roce 1899 vystavoval 12 svých pastelů. V letech 1907 – 1908 pobyl v umělecké kolonii Worpswede a Dachau u Mnichova. Pořádal četné studijní cesty po Rusku, Itálii, Švýcarsku, Holandsku a Tyrolsku. V roce 1908 byl jmenován řádným členem Union internationale des Beaux-Arts v Paříži. Od roku 1902 se věnoval cyklu „Česká krajina", kterým chtěl zachytit duši českého kraje. Oblíbenou krajinou bylo Polabí, kde poprvé v roce 1890 maloval se Slavíčkem. Náměty nacházel posléze i na Šumavě a na Českomoravské Vysočině. Zvládal monumentální formy a jeho obrazy se staly součástí mnoha reprezentačních interiérů významných domácích i zahraničních institucí. Ve své době patřil k mezinárodně známým výtvarníkům a jeho díla se nacházejí po celém světě.

(Tomanův slovník)
Vyvolávací cena:
180 000 Kč
180 000 Kč

06.11.2018 19:03