Plíšková Naděžda
Číslo položky: 6857
popis: Litografie 58/100, rozměr ve výřezu 12 x 12 cm, zaskleno
o autorovi: (1934–1999)
žákyně prof. V. Silovského a K. Součka na AVU v Praze, K. G. Müllera na Hochschule für Graphik und Buchkunst v Lipsku, členka SČUG Hollar; grafička, keramička, sochařka, básnířka; od konce 60. let se vedle grafiky zabývala i plastikou, keramikou, uměním akce a performancí; zobrazovala život včetně jeho banalit, skandalizovala erotické a sentimentální náměty; vytvořila rozsáhlé grafické a kresebné dílo, věnovala se i literární činnosti; psala texty, básně a záznamy, jež korespondovaly s konkrétním uměním provozovaným v Křižovnické škole čistého humoru bez vtipu a hospodskou romantikou a které byly nedílnou součástí její tvorby; od 1975 publikovala prózu i poezii v samizdatových sbornících - Spektrum, Vokno a dalších, v 90. letech oficiálně; členka Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu; manželka sochaře Karla Nepraše; zastoupena ve sbírkách NG, GHMP a Středočeské galerie v Praze, SNG v Bratislavě, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, Galerie umění v Roudnici nad Labem, National Gallery v Ottawě, Kunsthalle Darmstadt, Library of Congress Washington D. C., Owens Art Gallery Sankville, New Brunswick, Musée des Arts contemporaine v Paříži, Musée de l'Art Moderne de la Ville de Paris v Paříži a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2003)
Vyvolávací cena:
100 Kč
100 Kč

13.09.2018 21:53

100,00 Kč 11.9.2018 22:00:03