Nejedlý Karel
Číslo položky: 6484
popis: Olej na plátně - podloženo lepenkou, rozměr 42,5 x 47,5 cm. Výborné zpracované téma vodní hladiny se zrcadlením vegetace od sběratelsky zajímavého Mařákovce .
o autorovi: Narodil se 8. 7. 1873 v Praze a zemřel 29. 11. 1927.

Studoval na pražské Akademii u profesora Sequense, Mařáka a Schikanedera v letech 1888-1894. Vedle žánrů a podobizen pracoval nejednou na rozměrných figurálních alegoriích zasazených do krajinného rámce (vliv Maréese). V krajinomalbě, vytvářené zejména na moravském Slovácku na Slovensku a na Šumavě v okolí Boubína, vyšel z realismu Mařákova školení, ale přiblížil se k impresivně symbolistickému slohu Hudečkovu a Slavíčkovu. S ním také maloval v Kameníčkách roku 1904, jak dokládá zde reprodukované plátno. V roce 1930 mu Krasoumná Jednota uspořádala posmrtnou výstavu.

(Mařákova škola – Michael Zachař)
Vyvolávací cena:
8 000 Kč
43 000 Kč