Pinkas Soběslav
Číslo položky: 6359
Moje sledované obrazy Holandská žena
popis: Olej na lepence, nerámováno, signováno na rubu, rozměr 33 x 16,5 cm
o autorovi: Narodil se 7. 10. 1827 v Praze a zemřel 30. 12. 1901.
Malíř a karikaturista. Původním jménem Hyppolit Pinkas.
Po studiích na gymnáziu začal studovat práva. V době studií si jméno Hyppolit změnil na Soběslav. Od roku 1849 studoval na pražské malířské akademii, odkud po dvou letech na radu Josefa Mánesa odešel studovat do Mnichova. Později odjel studovat do Francie, kde se také oženil s Adrienou Denoncinovou. Pinkas projevil i jako dovedný dekoratér, navrhoval dekorace fayencových mís. V roce 1865 se na čas vrátil do Čech, neboť zemřel jeho otec. Podnikal výlety do okolí Prahy a objevoval pro sebe Sázavsko. Natrvalo se do Čech vrátil roku 1869. Žil v Praze na Malé Straně, přijal místo profesora kreslení, kterým zůstal 25 let. Kolem roku 1885 si nechal postavit chalupu v Sázavě. V této chalupě se 19. července 1905 narodil jeho vnuk Jiří Voskovec. Pochován byl na hřbitově v Sázavě vedle své manželky Adrieny.
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
3 000 Kč