Karel Svoboda - Škréta
Číslo položky: 6415
popis: Olej na dřevě, 36 x 25,5 cm, zaskleno. Na malbě je patrné školení jak profesora Brožíka tak i Hynaise.
o autorovi: * 28.1.1860 Ohrazenice / + 13.1.1940 Praha
překladatel, restaurátor, malíř
Pocházel z rodiny učitele, vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a soukromě se učil portrétu u Václava Brožíka. Poté tvořil převážně portréty a na sklonku století dále studoval v Mnichově a pak v Paříži, kde se seznámil s Vojtěchem Hynaisem.

V roce 1897 byl jakožto znalec starých technik a mistrů pověřen Františkem Josefem I. vytvořením kopií z originálů uložených v Madridu pro Vídeň. V Madridu si získal dobrou pověst u královny regentky Marie Kristiny Rakouské a zůstal tam patnáct let. Byl nazýván Don Carlos el Bohemo. Krom práce na kopiích zde také portrétoval. Po návratu do Prahy v roce 1912 ovšem nenavázal na úspěch a potýkal se s existenčními problémy. Pomáhal mu přítel Emanuel Kodet. V roce 1935 byl jmenován profesorem na pražské akademii.

Vyvolávací cena:
1 500 Kč
4 500 Kč