Holan Karel
Číslo položky: 6123
popis: Barevná litografie, rozměr ve výřezu 35 x 52, zaskleno, 1/500, datováno 1951
o autorovi: Narodil se 4. 12. 1893 v Praze a zemřel 24. 10. 1953 tamtéž.
Malíř a grafik.
Navštěvoval reálku v Karlíně a současně soukromou školu kreslení M. Boháče a soukromý ateliér V. Beneše a O. Nejedlého. Roku 1913 začal studovat architekturu na ČVUT v Praze. O rok později byl odveden do armády. Po zranění byl propuštěn. V období od roku 1915 - 1921 studoval AVU v Praze (V. Bukovac, M. Pirner, Karl Krattner). Mezi lety 1920 -1924 byl členem UB, účastnil se redigování 1., 3. a 4. ročníku sborníku UB Život. V letech 1924 - 1927 členem Sociální skupiny Ho-Ho-Ko-Ko. V období od roku 1927 až 1930 společně i s ostatními členy Sociální skupiny v SVU Mánes. V letech 1932 - 1934 členem SVU Myslbek a od roku 1936 členem Jednoty umělců výtvarných. Po první světové válce se zařadil do proudu tendenční sociální malby. Zachycoval prostředí městské periferie, všední život prostého bezejmenného člověka. Tragiku, téma neštěstí, ale i atmosféru lidové zábavy, téma cirkusu, pouti, hřiště. Hlavním jeho tématem však zůstala periférie města.
Vyvolávací cena:
600 Kč
800 Kč