Ronovský František
Číslo položky: 6117
Moje sledované obrazy Odpočívající chlapec
popis: Olej na překližce, rozměr 33 x 33 cm, datováno 1950 . Odhadní cena 20000 - 25000 Kč
o autorovi: Narodil se 11. 1. 1929 v Praze a zemřel v roce 2006.

Studoval u profesorů M. Holého a K. Součka na AVU v Praze v letech 1948 – 1953. Patřil k předním představitelům nové figurace, jeho tvorba se rozvíjela v několika motivických okruzích. Zpočátku se zaměřil na figuru a její vztahy k obrazové kompozici, inklinoval k expresivním námětům v duchu dramatické linie díla. V 50. letech namaloval řadu obrazů kaváren a aktů, na nich pracoval technikou enkaustiky. Použil ji i v obrazech Kalvárií, jimiž vyznačil své směřování k obrazu jako scéně osudového lidského dramatu. Tvorba se vyvíjela od tradičního realismu přes nefigurativní tvorbu, ale ještě v první polovině 60. let a pak v 70. letech, kdy jeho tvorba vrcholila, se vrátil k figurální kompozici řadou obrazů z Paříže a v sériích vzpomínek na loučení. Zobrazoval lyrické motivy, hody, venkovské svatby i rodinný život, později dramatizoval děj a s jemnou karikující nadsázkou odhaloval existenciální pocity, charaktery a emoce lidí. V 80. letech začal pracovat technikou akrylu a na čas opustil rozměrné triptychy. Jeho díla charakterizuje hluboká barevnost a smaltová krása enkaustik.
Vyvolávací cena:
6 000 Kč
14 000 Kč