Jiřincová Ludmila
Číslo položky: 17555
popis: Kvaš, akvarel, pastel, rozměry ve výřezu pasparty: 25 x 18 cm, celkové rozměry: 60 x 48 cm, zaskleno
o autorovi: Narodila se 9. 5. 1912 v Praze a zemřela 22. 1. 1994 tamtéž.
Grafička, malířka, ilustrátorka.
První dáma české grafiky. Studovala na soukromé malířské škole Rudolfa Vejrycha v Praze (1924-34), na keramické škole v Bechyni (1935) a u prof. T. F. Šimona na AVU v Praze (1939). V roce 1939 byla s krajinářskou školou O. Nejedlého v Jugoslávii. Od 1938 spolupracovala s litografem O. Eiseltem a měditiskařem Mirko Pegrassim. Věnovala se volné grafice (vytvořila přes 1200 grafických listů), ilustracím, kreslenému filmu, exlibris, známkové i plakátové tvorbě a malířství. Členka SČUG Hollar. Začínala přírodními a krajinářskými motivy z jižních Čech. V grafických technikách nacházela nové možnosti: Ilustrace k Villonovi (1951), vznikaly podle mezzotintové techniky - uhelný prach po celé ploše papíru vytírala plastickou pryží. Početná tvorba exlibris vznikala v suché jehle, litografii a serigrafii. V roce 1965 vytvořila kreslený film Slóvce M (režie J. Brdečka), byl oceněn hlavní cenou na festivalu v Bologni. Zúčastnila se řady výstav u nás i v zahraničí. Zastoupena ve sbírkách NG v Praze ad.
(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
10 000 Kč
35 000 Kč