Panuška Jaroslav
Číslo položky: 17189
Moje sledované obrazy Skalní hrádek v zimním jitru
popis: Olej na lepence, rozměry: 40 x 60 cm. Signováno německy - Panuschka. Přiložen posudek PhDr. Michaela Zachaře.
Malíř krajin a fantastických a strašidelných pohádkových výjevů.
Studoval na pražské Akademii u Julia Mařáka v letech 1892 - 1898 a u Maximiliána Pirnera v letech 1889 - 1890. V letech 1887 - 1889 pobýval u otce pracujícího jako geometr v Bosně. Roku 1889 cestoval do Drážďan a Mnichova. Za otcem na Balkán jel opět roku 1890 a 1893, kdy navštívil i Benátky. Od roku 1926 trvale žil v Kochánově nad Sázavou. Typická je pro něj tvorba z přelomu století, která se váže k symbolismu a která obohacuje úzkostné a strašidelné vize o groteskní polohu. Časté jsou i pohádkové motivy. Roku 1905 vyšla kniha Letní noc V. Říhy, k níž vytvořil obrazový doprovod. Vedle toho maloval zhruba od roku 1907 koloristicky bohaté, impresivně laděné krajiny. Jeho záliba v historii a archeologii se promítla i do obrazů inspirovaných minulostí a obrazových rekostrukcí pravěkých sídlišť a starých památek.

(Tomanův slovník, Julius Mařák a jeho žáci, katalog k výstavě)
Vyvolávací cena:
20 000 Kč
35 000 Kč