Mánes Quido
Číslo položky: 17199
Moje sledované obrazy Podobizna chlapce v kožešinové čepici
popis: Olej na plátně, rozměry: 48 x 42 cm s rámem: 65 x 68 cm. zaskleno, nesignováno. Na rubu přípis Karla Mádla Boromejského.
o autorovi: Mánes Quido (1828-1880)
* 17.7. 1828 Praha – † 5.8. 1880 Praha
Od nejranějšího mládí se učil kreslit u svého otce Anronína Mánesa a strýce Václava Mánesových.
Roku 1838, už jako desetiletý, přišel na pražskou Akademii a setrval zde do roku 1851. Jeho učiteli byli František Tkadlík a Christian Ruben
V padesátých letech navštěvoval rodinu Veithovu v Liběchově, 1865-1870 pobýval pravidelně vždy o letních měsících u Kotzů z Dobrše v Chodovem Újezdě na Domažlicku a u rodiny Wallisů v Kolešovicích.
V letech 1870-1871 podnikl ještě pozdní studijní cestu k Benjaminu Vautierovi do Diisseldorfu. Maloval podobizny a krajiny, jeho láskou byla zvířata (zvláště koně), která zachycoval bez ustání a s velkou virruositou, také ilustroval (1858 Babičku Boženy Němcové pro Bellmannovy Erinnerungen, 1865 český překlad Cervantesova Dona Quijota a 1869 Goethova Herrmanna a Dorotky).
Vynikl jako malíř žánrů, úsměvných výjevů plných pohody a bezstarostnosti z všedního i svátečního dne ve městě i na venkově, dobře odpozorovaných výseků skutečného života, ve kterých uplatňoval smysl pro barvu a zájem o detai

Publikováno: České malířství 19. století - Naděžda Blažíčková-Horová
Vyvolávací cena:
10 000 Kč
26 000 Kč