Hlava Vratislav (Rudolf Bém)
Číslo položky: 17047
Moje sledované obrazy Eleonora Kinská
popis: Olej na plátně, rozměry: 76 x 50 cm
o autorovi: Rudolf Bém (Vratislav Hlava) Narodil se 13.4. 1874 v Rabíně u Bosňan a zemřel roku 1955.
Jeho talent a zájem o malbu ho přivedly v letech 1893 – 1896 ke studiu malířství na Akademii výtvarných umění v Praze zpočátku v ateliéru prof. Františka Sequense a později v ateliéru prof. Vojtěcha Hynaise, autora opony Národního divadla. Úspěšné studium potvrzuje zisk pěti stipendií a závěrečné první ceny, spojené s čestným darem od tehdejšího místodržitele v Čechách. V tehdy novém 20. století se mu dařilo získávat další stipendia a navštívil Paříž, Mnichov, Itálii, Capri, Slovensko … Stal se držitelem řady ocenění. Roku 1908 byl poctěn cenou arch. Turka, roku 1909 za originálně pojatého „Krista“ obdržel zlatý kříž s korunou, zlatou medaili a diplom „Grand Prix“ v Haagu. Roku 1913 získal cenu L. Schmidta a vysoké stipendium paní Mohr-Piepenhagenové pro krajináře. A to bezprostředně po Antonínu Slavíčkovi. Byl členem spolku Mánes a Jednoty výtvarných umělců. Jeho obrazy zakoupilo pět ministerstev. Nacházel přízeň u řady významných a kulturních osobností, které také často portrétoval. Například malíře Josefa Mánesa, básníka Jiřího Karáska ze Lvovic, houslovou virtuosku Marii Heritesovou-Kohnovou i operní pěvkyni Emu Destinnovou (oba dámské portréty jsou trvale vystaveny ve Vodňanech) aj.
Vyvolávací cena:
3 600 Kč
4 000 Kč