Jaroš Petr
Číslo položky: 15899
Moje sledované obrazy Trhání květin
popis: Olej na plátně, rozměry: 87 x 64 cm, nerámováno. Datováno 1918
o autorovi: (Praha 29. 6. 1859 – Praha 26. 8. 1929)
Petr Jaroš byl krajinář a loutkař. V Praze byl žákem H. Ullika, ve Vídni J. Kautského, později studoval také v Mnichově a v Drážďanech. Po studiích působil v Národním divadle v Brně, kde také maloval dekorace, vystupoval i v brněnském Janáčkově divadle. V Pištěkově divadle v Praze pracoval 10 let pod vedením Budily, Švandy a Hübnera, vytvořil zde také dekorace. Spolupracoval s loutkářským odborem Masarykova Lidovýchovného ústavu v Praze. Jarošovy krajiny v pozdním romantickém stylu vyzařují klid a harmonii. Maloval převážně krajiny z Chodska, např. obraz Jarní krajina u Blanska na Moravě, který byl vystaven na Jubilejní výstavě v r. 1891 (č. kat. 214), je také autorem velkého plátna Pohled na Chodsko od Klenče. V roce 1916 namaloval obraz vily pro významného podnikatele Ing. Jaroslava Berlíka, který byl dárcem Výchovného ústavu v Počátkách. Petr Jaroš zemřel v r. 1929 v Praze.
Vyvolávací cena:
3 500 Kč
17 000 Kč