Nevan Eugen
Číslo položky: 16186
popis: Olej na plátně fixováno na lepence, rozměr 38 x 50 cm
o autorovi: Narodil se 18. 1. 1914 a zemřel 15. 10. 1967 v Bratislavě. Původním příjmením Neufeld.

Studoval lékařství v letech 1934 – 1936 a souběžně od roku 1935 malbu u profesora Lisovského na Ukrajinské akademii v Praze, pokračoval u profesora W. Nowaka na AVU tamtéž. V roce 1945 změnil příjmení na Nevan, které do té doby používal jako pseudonym. V letech 1948 – 1953 byl asistentem V. Sychry na AVU v Praze, později na katedře výtvarné výchovy Vysoké školy pedagogické v Bratislavě. Byl členem SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců 29. augusta, SČUG Hollar, Spolku umělců a přátel grafiky, Skupiny výtvarných umělců a tvůrčí skupiny Život. Ovlivnil jej především fauvismus. Vycházel z Matissovy kompozice žen v dekorativně uspořádaném interiéru. Od konce 30. let, kdy definoval svůj výtvarný program, stále používal matissovský princip barevných ploch, ale vyjadřoval se v uvolněnějším rukopisu. Na přelomu 40. let se dostává do prostředí divadla a zejména baletu, v němž objevil nový svět ženské krásy a začal jej přetvářet do monumentálních obrazů. Malířskou tvorbu té doby doplňovaly i série grafických listů. Po roce 1946 vytvořil řadu olejů s protiválečnou tematikou, protipól této tematiky vytvořil ženské náměty, řada variant ženských postav v krojích. Významnou součást jeho tvorby představovala grafika, jak volná, tak užitná, a kresba.

(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
7 500 Kč
8 000 Kč