Čemický Ladislav
Číslo položky: 16108
popis: Akvarel, rozměr ve výřezu 40 x 58 cm, zaskleno
o autorovi: 1909-2000
Byl akademický malíř, národní umělec a vysokoškolský profesor.

Ladislav Čemický ve třiceti letech 20. století absolvoval několik stipendijních a studijních cest po západní Evropě. Z nich nejvýznamnější byl pobyt v Paříži v letech 1935 - 1936 a 1938. Zde se setkával s Pablom Picassem a dalšími umělci tzv.. Pařížské školy. Pobyt v Paříži vnesl do jeho tvorby civilismus a zájem o sociální témata, městskou periferii. Vrcholu své tvorby dosáhl na konci třicátých let.

Jeho oblíbenými tématy byli dělníci, legenda o Jánošíkově smrti, portréty představitelů slovenské kultury a přátel a krajinky ze středního Slovenska a Liptova. Výtvarný projev Čemického se stal výrazným v kresbě a pastelu. Byl členem Skupiny výtvarných umělců 29. srpna. V letech 1949 - 1976 pedagogicky působil na VŠVU v Bratislavě.

Samostatně vystavoval v Liptovském Mikuláši, Košicích, Bratislavě. V zahraničí vystavoval v Moskvě, Sofii, Budapešti, Berlíně a jiných městech.
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
2 700 Kč