Šimák Lev
Číslo položky: 15743
Moje sledované obrazy Chlapec a koně
popis: Olej na lepence, rozměry : 35 x50 cm
o autorovi: Narodil se 3. 3. 1896 ve Všestudech a zemřel 9. 10. 1989 v Praze.

Malíř, grafik a publicista.

Za první světové války byl nasazen na Haliči. V letech 1919–1927 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Maxe Pirnera, Jakuba Obrovského, FranzeThieleho a grafiku u Augusta Brömse. Při hledání svého vyjádření vycházel z vlivů expresionismu, fauvismu a kubismu, také obdivoval české gotické malířství, české lidové umění, celý život také vycházel realistické tradice Mikoláše Alše a Karla Purkyně. Zabýval se především krajinomalbou, inspiraci sbíral jak v zahraničí, tak v Čechách na Šumavě a v Českém Středohoří. Důležitým tématem pro něj byl též každodenní život venkova a sociální motivy, také doba druhé světové války a euforie bezprostředně po osvobození. Rád maloval motýly. Od roku 1927 byl členem Umělecké besedy a od roku 1945 SČUG Hollar. Tvořil především oleje krajin, ale též figurálních motivů. V nezvykle velké míře se též objevovaly akvarely. Grafika ve většině případů fungovala jen jako přípravná technika pro malbu, mezi jeho výraznější počin patří cyklus litografií ''Indiáni'' ještě ze studentských let. Nejvíce je ceněno jeho předválečné dílo.
Vyvolávací cena:
3 500 Kč
24 000 Kč