Klír František Josef
Číslo položky: 15740
popis: Olej na plátně, rozměry: 60 x 50 cm, nerámováno
o autorovi: František Josef Klír, křtěný Franz Josef (16. září 1867 Praha – 14. září 1941 Kladno), byl český výtvarník, malíř, portrétista a krajinář.
Kolem roku 1873 se přestěhoval s rodiči na Kladno, kde absolvoval základní vzdělání a později studoval na kladenské řemeslné škole. Následně navštěvoval v Praze soukromé studium malby u malířů V. Jansy, J. Šetelíka a K. Reisnera. Krátce studoval na pražské malířské akademii u prof. Františka Sequense a v dalším akademickém studiu pokračoval v Mnichově u prof. Knürra, Köpla a Hájka.
V roce 1894 se v Praze oženil s Růženou Balounovou a v zápise sňatku se uvádí, že ženich byl divadelním vlásenkářem a malířem podobizen na Kladně
Malíř František Josef Klír čerpal náměty pro svá díla mimo jiné, na jižní Moravě, Chodsku, Slovensku a též i na Kladensku. Námětem jeho obrazů byly krom jiných i malebná zákoutí „starého“ Kladna a vytvořil několik obrazů ze sociálními a pracovními náměty, např. Práce v železárnách, Vysoká pec aj. Zemřel na Kladně roku 1941.

Jeho syn Svatopluk Klír byl úspěšným malířem, grafikem a typografem.
Vyvolávací cena:
1 200 Kč
5 200 Kč