Germana Mimmo
Číslo položky: 15374
popis: Akvarel, signováno tužkou dole uprostřed, datováno 1982, rozměry: 56 x 76 cm, volný list. Akvarel pochází ze sbírky kunsthistorika Alexeje Kusáka. Přiložen katalog z výstav umělce
o autorovi: MIMMO GERMANA" Catania 1944 - Busto Arsizio 1992.
Malíř samouk, Po období výzkumu se v 80. letech připojil k Transavanguardii, termínu, s nímž kritik Achille Bonito Oliva označuje skupinu italských umělců, kteří po "chladných" sedmdesátých letech konceptuálního umění znovu uvádějí na trh "teplou", vizionářskou figurativní malbu s fauvistickými barvami, která obnovuje myšlenky a citace bez projektu i z umění minulosti. Enzo Cucchi, Sandro Chia, Francesco Clemente, Mimmo Paladino a Nicola De Maria se také podíleli na tomto restaurování malby. Germanà se pak stává jedním z hlavních protagonistů tohoto proudu a vystavuje v různých muzeích, od Evropy po Ameriku, a pouze rezervovanost a plachost, které vždy charakterizovaly jeho schopnost být v uměleckém světě nepřítomný, z něj neudělají absolutního protagonistu. Není náhodou, že v roce 1987 mu byla udělena Gallarate prize jako umělci s komplexní, nekonformní a houževnatou osobností, jejímiž základními tématy jsou postavy žen s charakteristickými oválnými tvářemi a okouzlující středomořské krajiny, typické pro jeho ikonografický slovník. Achille Bonito Oliva byl kritikem, který v něj nejvíce věřil, vyzdvihoval "plynulý rytmus, který drží jeho malbu, vyrobenou z tloušťky a hustých tahů štětcem, tmavých barev a silných materiálů".
Onemocněl AIDS a zemřel v Busto Arsizio v roce 1992 ve věku 48 let.
Během své nepříliš dlouhé kariéry Mimmo Germanà vystavoval na bienálech, v muzeích a soukromých galeriích po celém světě.
Usadil se na Benátském bienále v roce 1980 v sekci Aperto '80 Bienále, jejímž kurátorem byl Achille Bonito Oliva. Poté byl pozván, aby vystavoval v roce 1984 na Sydney Biennale.
Důležitá byla retrospektiva v roce 2005 v Palazzo Barberini v Římě.
Jeho díla jsou zachována v mnoha evropských a amerických muzeích. V Itálii jsou přítomny ve sbírce Museo del Novecento v Miláně; Mambo z Boloně; Muzeum umění Gallarate.
V roce 1987 získal Gallarate prize.

V soukromých galeriích byly uspořádány četné samostatné výstavy, které dokumentují jeho intenzivní činnost od roku 1970.Po jeho smrti stojí za zmínku kromě četných kolektivních výstav výstav, které mu byly věnovány v roce 1994 v Gibellině v Muzeu současného umění a Orestiadi Foundation, kurátorem Achille Bonito Oliva a ve Veroně v Galerii Boxart.
V roce 2005 v Palermu "Mimmo Germanà Sul divano" v Galleria Prati a v Messině "Mimmo Germanà – Naturae Dipinti su tela" v Galleria Francocancelliere.
V roce 2008 výstava věnovaná umělci v Regionálním archeologickém muzeu Agrigento.
V roce 2010 v Miláně "Mimmo Germanà Paths of a rebellious imagination" v Galleria Vinciana.
U příležitosti dvacátého výročí, v roce 2012 jak v Catanii, tak v Miláně, se konaly výstavy, které vzdaly hold umělci z Catanie a představily veřejnosti podle různých kurátorských orientací výběr děl z jeho intenzivní umělecké produkce, která udržuje jeho památku.
V Catanii se konala "Mimmo Germanà. Tra Cielo e Terra", v Galerii moderního umění Side.
V Miláně "Mi ritorni in mente" v Ca di Frà a velmi nedávné "Omaggio a Mimmo Germanà", také založené v Miláně ve Studiu Cannaviello.
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
2 500 Kč

20.09.2022 19:02