Černý Josef D.
Číslo položky: 15517
Moje sledované obrazy Pražské motivy
popis: 3 X litografie, rozměry ve výřezu: 10,5 x 16 cm, 19 x 29 cm, 19 x 29 cm, zaskleno
o autorovi: 1915 - 1996
byl český akademický malíř, grafik a pedagog. Známý byl pod signaturou J. D. Černý a také pod přezdívkou Připínák. Jeho díla jsou často kromě podpisu signována ještě červeným otiskem hlavičky připínacího špendlíku.

Narodil se 28. září 1915 v obci Malejovice u Uhlířských Janovic (okres Kutná hora). V roce 1945 ukončil studium na Ukrajinské akademii v Praze (dříve Ukrajinské studio výtvarných umění), kde studoval pod vedením akademického malíře a profesora Jana Ivana Kulce. V tom samém roce také poprvé samostatně vystavoval v Kutné Hoře. Za dobu svého života vystavoval svá díla na výstavách v Praze, nebo v Uhlířských Janovicích. Byl lektorem Lidové akademie umění, kde vyučoval dějiny umění a výtvarné techniky. V sedmdesátých letech pracoval jako vedoucí v Ústavu pro zemědělský průzkum půd v Praze-Suchdol (dnes Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy). Zemřel 4. srpna 1996 v Praze ve věku 81 let.

Zdroj: Wikipedia
Vyvolávací cena:
600 Kč
600 Kč

17.05.2022 21:06