Karas Karel
Číslo položky: 15421
popis: Olej na plátně, rozměr 45 x 35 cm, nerámováno
o autorovi: Narodil se 28. 5. 1892 v Praze a zemřel 29. 8. 1969 na Kladně.

Vyučil se lakýrníkem a písmomalířem. Po získání výučního listu pracoval několik let v oboru. Svoji řemeslnou zručnost a výtvarné umění předával učňům, mezi nimiž byl i Karel Souček. Právě na jeho mimořádný výtvarný talent Karel Karas upozornil. Výtvarné umění bylo dlouhá léta jeho koníčkem. V letech 1923 - 1924 absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u prof. Emanuela Hrbka a Ukrajinskou akademii výtvarných umění v Praze pak v letech 1933 - 1937. V roce 1937 pozastavil svoji lakýrnickou živnost.
Maloval a zároveň byl i externím učitelem Masarykovy školy práce v Kladně. Studoval u Rudolfa Vejrycha a Jaroslava Kutmana. Studijní cesty podnikl do Bulharska (1935), Jugoslávie (1936), Slovenska a Podkarpatské Rusi (1937). Zabýval se krajinářskou, figurální a žánrovou tvorbou. Byl také autorem obrazů s motivy z Lidic.
Od roku 1935 až do roku 1948 pravidelně vystvoval nejen v Kročehlavech a v kladenské galerii Františka Kračmara, ale i v Praze v galerii U Platýza (Rubešova galerie), v Poděbradech a Hradci Králové.
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
12 400 Kč