Mrkvička Otakar
Číslo položky: 15152
popis: Akvarel, rozměry listu. 36 x 25 cm. Ilustrace pohádky 1944, nerámováno
o autorovi: Narodil se 19.12.1898 v Příbrami a zemřel 20.11.1957 v Praze.Studoval u prof. J. Loukoty na AVU v Praze a u prof. Dítěte a Brunnera na UMPRUM. Zabýval se malbou, scénografií, volnou a užitnou grafikou, knižní tvorbou a ilustrací, satirickou a politickou kresbou. Patřil k avantgardnímu proudu českého výtvarného umění. Počátky jeho díla byly určeny poetickým primitivismem. Od konce 20. let projevuje puristicko–klasicizující tendence, prošel obdobím čistě geometrické struktury. Společně s K. Teigem byl tvůrcem moderní typografie. Pracoval v technikách kresby tuší a litografií. Od 2.pol. 20. let se věnoval i scénografii, především pro Osvobozené divadlo, později pro Divadlo Dada. V meziválečném období se velice intenzivně věnoval i malbě. Od roku 1933 se v tvorbě objevuje motiv milenců, počátkem 40. let vytvořil řadu pražských zákoutí. Během války byl vězněn. Od roku 1945 pracoval jako výtvarný redaktor a kreslíř ve Svobodných novinách, byl členem redakce Literárních novin a členem redakce časopisu Výtvarná práce.

(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
800 Kč
4 500 Kč