Záhorský Karel
Číslo položky: 15156
popis: Kresby tužkou, rozměry listů: 32 x 24 a 36 x 26 cm, nerámováno
o autorovi: Karel Záhorský, křtěný Karel Pavel (25. ledna 1870 Smíchov– 16. dubna 1902 Strašice, byl český akademický malíř.
Studoval na pražské c.k. umělecko-průmyslové škole. Další školení absolvoval na pražské malířské akademii, kde ve školních rocích 1887/1888 až 1890/1891 navštěvoval výuku u prof. Maxmiliána Pirnera Po absolvování akademie pobýval na Starém Městě[5], kde měl svůj ateliér, maloval portréty a obrazy s orientálními motivy. V roce 1900 pracoval Karel Záhorský společně s malířem K. Raškem na přenosu obrazu na stěnu kostela v Mikulči, podle návrhu Mikoláše Alše, který představoval sv. Vojtěcha. Oba malíři obdrželi od mistra Alše 100 zlatých za dobře odvedenou práci
Ještě téhož roku patrně opustil Prahu a usadil se ve vesničce Strašice, která leží poblíž Rokycan. Koncem roku 1901 se oženil s Marií Šmolikovou, dcerou místního kupce. Na začátku následujícího roku malíř onemocněl, později se přidal zápal plic a jeho oslabené tělo ataku nevydrželo a Karel Záhorský 16. dubna roku 1902 zemřel, za čtyři dni poté byl pohřben na místním hřbitově
Kolektivní
1893 – Umělecká beseda: 5. vánoční výstava, Spolkové místnosti Umělecké besedy, Praha
1894 – Umělecká beseda: 6. vánoční výstava, Topičův salon, Praha
1895 – Umělecká beseda: Jarní výstava, Topičův salon, Praha
1896 – Umělecká beseda: 8. vánoční výstava, Topičův salon, Praha
1898 – Vánoční výstava českých umělců, Topičův salon, Praha
2008/2009 – Bytosti odnikud: Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století, Městská knihovna Praha
2009 – Bytosti odnikud: Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století, Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno
Vyvolávací cena:
800 Kč
800 Kč

17.05.2022 19:34

800,00 Kč 13.3.2022 15:02:11