PON František
Číslo položky: 15109
popis: Olej na malířské lepence, rozměry: 16 x 23 cm
o autorovi: František PON. Celým jménem František Poněšický, je pseudonym, pod kterým společně malují manželé Jitka Baliharová (nar. 1942 v Praze) a Oldřich Přibík (nar. 1956 v Plzni).
Sám František se jako pseudonym narodil počátkem devadesátých let minulého století v malé jihočeské vesničce Ponešice nedaleko Hluboké nad Vltavou a jeho obrazy malované temperou pak střídavě vznikaly v Poněšicích a v Praze, to podle toho, kde se právě nacházeli oba autoři.
Jitka, původně grafička, pracovala naposledy jako výtvarná redaktorka Státního pedagogického nakladatelství, dnes se věnuje výtvarné a literární činnosti.
Její manžel, Oldřich Přibík, novinář, v současné době působí jako šéfredaktor týdeníků Zemědělec.
Oba milují kočky, které také najdete na většině jejich obrazů a litografií, a život s nimi se stal i námětem několika jejich knih. Časem přestalo být zřejmé, čí je nápad, obrázek nebo text. To platí i o obrazech, litografiích a knihách podepisovaných zkratkou František PON. Jitka je specialistkou na jemné detaily, jako jsou např, květiny, ptáci, perské koberce, skleničky s likérem či elegantní vázanky. Olda je naopak na hrubší práci, na něm je například nebe, postavit dům či prkennou ohradu kolem hřiště.

Samostatné výstavy:
1989 Praha,
1989 Sokolov
1989 Sušice
1990 Perugia (Itálie)
1996,1997,1998 Praha (Modrá galerie)
1997 České Budějovice
1999 Praha (Galerie Fronta)
1999,2000,2002,2004 Praha (Galerie U zrzavýho kocoura)
1999 Hluboká nad Vltavou (Panorama)
1999 Prostějov (Galerie Bašta)
2001 Hrad Rožmberk
2001 Městská galerie ART CLUB Týn nad Vltavou
2002 Zámek Dobříš, Zámek Vlašim, Praha (Galerie Domino)
2003 Kladno (Galerie Radost)
2004 Tábor, Ostrava (Galerie d Art)
2006 Praha (Nová síň), Muzeum Brandýs n ad Labem, Jihlava
2007 Děčín
2008 Muzeum Vodňany
2009 Městská Galerie U zlatého slunce Týn nad Vlavou
2009 Plzeň (Galerie Azyl)
2010 Neustadt an der Aisch (Německo)
2010 Františkovy lázně (Galerie Bromse)
2011 Plzeň (Galerie U Svaté Anny), Jindřichův Hradec (Langrův dům), Muzeum Rakovník
2012 Galerie Knížecí dvůr Hluboká nad Vltavou.
Vyvolávací cena:
1 500 Kč
2 200 Kč