Pann Abel
Číslo položky: 14788
Moje sledované obrazy Genesis – Litografie 14 ks.
popis: Litografie, rozměry listů: 43 x 29,5 cm. Signováno v tisku
o autorovi: Abel Pann (1883–1963) byl evropský židovský malíř, který se na počátku dvacátého století usadil v jeruzalémské čtvrti Talpiot a vyučoval na Bezalelově akademii umění za Borise Schatze. nebo v Kreslawce v Bělorusku byl evropský židovský umělec, který emigroval do osmanské Palestiny a usadil se v Jeruzalémě. Byl ženatý s Esther Nussbaumovou. Pannův nejmladší syn byl zabit v palestinské válce v letech 1947–1949. Po této ztrátě se obrátil k malování scén holocaustu. Zemřel v Jeruzalémě v roce 1963.
Umělecká kariéra
Pann studoval základy kresby po dobu tří měsíců u malíře Jehudy Pena z Vitebska, který také učil Marca Chagalla. [2] V mládí cestoval po Rusku a Polsku a vydělával si na živobytí hlavně jako učeň ve znakových dílnách. V roce 1898 odešel na jih do Oděsy , kde byl přijat na Akademii výtvarných umění. V roce 1903 byl v Kišinevu, kde kreslil Kišinevův pogrom; úsilí, o které se má za to, že přispělo k jeho sebeurčovství umělce, který zaznamenává židovské dějiny. . Ještě v roce 1903 se přestěhoval do Paříže,kde si pronajal pokoje v Pařížské budově La Ruche , kde žili také Modigliani, Chagall, Chaim Soutine a další židovští umělci. . Pann studoval na Francouzské akademii u Williama-Adolfa Bouguereaua. [4] Živí se především kreslením obrázků pro populární ilustrované noviny té doby. V roce 1912 navštívil Boris Schatz, zakladatel a ředitel Bezalelovy akademie umění a designu, Panna v Paříži a pozval ho, aby přišel pracovat do Jeruzaléma. .

V roce 1913, po cestách po jižní Evropě a Egyptě, pann dorazil do Jeruzaléma, kde se rozhodl spokojit se životem. . Pann šel za Schatzem a bylo rozhodnuto, že bude několik měsíců v čele malířského oddělení Na Bezalelově akademii, zatímco Schatz se vydá na rozsáhlou zahraniční sbírku. .Podle haaretzského uměleckého kritika Smadara Sheffiho je v tomto období dílo s jednoduchým názvem "Jeruzalém" ukazuje shluk budov při západu slunce "s oblohou v planoucí oranžové barvě". Obraz je "výraznější a abstraktnější, což je typické pro jeho práci", a Sheffi spekuluje, že "setkání s městem" Jeruzaléma bylo pro umělce "silným emocionálním zážitkem". .
Pann se vrátil do Evropy , aby si domluvil své záležitosti , než se natrvalo přesunul dobritského mandátu Palestiny , ale první světovou válkou byl na kontinentu chycen.. Pannovy válečné obrazy se ukázaly jako jedn z "nejdůležitějších" v jeho kariéře.. Udělal mnoho plakátů na podporu francouzského válečného úsilí. [2] Natočil také sérii padesáti kreseb zachycujících extrémní utrpení židovských komunit chycených v bojích mezi Německem, Polskem a Ruskem. Umělecký kritik Smadar Sheffi je považuje za "nejdůležitější část svého díla".
Tyto "šokující" kresby přiušly moderní diváky k zobrazení holocaustu.
Pannovy kresby byly zamýšleny jako novinářská dokumentace bojů a byly úspěšně vystaveny ve Spojených státech během války.. Podle Pannovy autobiografie Rusové, kteří byli spojeni s Francouzi, odmítli povolit válečnou výstavu kreseb ve Francii.
Podle the New York Timesbyly kresby zveřejněny v Paříži během války, ale vláda zasáhla, aby zablokovala jejich distribuci s odůvodněním, že "škodlivě odrážely na svém ally" (Rusko).

Biblické
Po návratu do Jeruzaléma v roce 1920 se Pann ujal učitelského místa na Bezalelově akademii a napsal, že se chystá pustit do své životní práce, malování a kreslení scén z hebrejské Bible. Krátce se vrátil do Vídně, kde se setkal a oženil s Esther Nussbaumovou a koupil si litografický tisk, který pár přivezl domů do Jeruzaléma. [3] Pann začal pracovat na sérii litografií, které měly být publikovány v obrovské ilustrované Bibli, a přestože tato série nebyla nikdy dokončena, je široce obdivován pro sérii pastelů inspirovaných biblickými příběhy, které začal ve 40. letech 20.století.
Ikonografie těchto děl je spojena s orientalismem19. století .
Byl součástí hnutí současných židovských umělců, kteří se zajímali o biblické scény, včetně Efraim Moses Liliena Ze'ev Raban..Všechny tři byly ovlivněny secesí
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
5 500 Kč