Kysibl Porcelánka
Číslo položky: 15005
popis: Porcelán výška: 20 cm kolem roku 1805 + katalog
o autorovi: Porcelánka Kysibl se nacházela v obci Stružná v okrese Karlovy Vary (až do roku 1949 se obec jmenovala Kysibl). V roce 1803 založil porcelánku Kysibl, Christian Nonne z Durynska. Vznikla v prostorách bývalých zámeckých stájí. Původně se jednalo o továrnu na kameninu. Továrna však neprosperovala. V roce 1810 ji tedy Christian Nonne prodal novému majiteli panství J. A. Hladíkovi. Ten výrobu a kvalitu zboží také zlepšit neuměl a roku 1816 pronajal továrnu Josefu Schmelowskému a Benediktu Knaute. Nájemcům se podařilo zlepšit kvalitu střepu i malby a rozšířit výrobu. Poté co Josef Schmelovský zemřel stal se společníkem František Lehnert, který již v továrně pracoval jako dílovedoucí. Díky zkušenostem Františka Lehnerta kvalita výrobků stoupla natolik, že Knaute v roce 1833 požádal o zemské povolení k výrobě porcelánu, a také je dostal. Porcelánka vyvážela jakostní luxusní porcelán do Ruska, Polska, Turecka a dalších zemí. Nový majitel panství Vilém z Neuberka však Lehnerovi neobnovil nájemní smlouvu (1846) a sám dostal povolení k provozování továrny. V polovině 19. století nabízela továrna vše od obyčejného nádobí a krajáčů na mléko, přes stolní čajové a kávové nádobí, košíčky na ovoce, lázeňské pohárky, figurky a dětské hračky až po luxusně zdobené vázy a nejjemnější soupravy s plastickým vzorem, bohatou malbou a zlacením. Koncem 19. století tvořilo užitkové nádobí, dostupné širokým vrstvám obyvatelstva, převážnou část výroby. V roce 1902 koupil továrnu Jan Schuldes, který ji vlastnil až do znárodnění v roce 1945. V roce 1958 byla porcelánka začleněna do oborového podniku Karlovarský porcelán.V roce 1997 byla výroba zastavena.
Vyvolávací cena:
2 500 Kč
2 500 Kč

21.03.2022 20:04