Plocek Vilém
Číslo položky: 14723
Moje sledované obrazy Březnová kytička
popis: Tempera na papíře, rozměr 38 x 28 cm, nerámováno
o autorovi: Malíř a grafik.
Narodil se 25. 12. 1905 v Brandýse nad Labem a zemřel 4. 3. 2001 tamtéž.
Studoval na Střední škole bytového průmyslu v Praze a soukromě u malířů J. Bendy a F. Tichého. Od roku 1930 byl členem spolku Purkyně, od 1941 byl členem SVU Mánes. Maloval především zátiší a městskou periferii (pražská Libeň). Jeho výtvarný názor se definitivně ustálil na přelomu 30. a 40. let. Rané, bezpředmětné kubistické obrazy vystřídaly pohledy na panorama Polabí a zátiší s kuřáckými potřebami. Častými motivy byly cihelny, uličky, přívozy, loďky i potopené lodi, ryby, staré vrby a rybáři. Od roku 1945 začalo v jeho tvorbě převažovat poetické vidění, v 50. letech zachycoval lyrickým způsobem také ruskou krajinu. Pracoval většinou v kombinovaných technikách akvarelu, pastelu a barevných tuších, čímž dosahoval pastelové jemnosti, měkkosti a tušové konkrétnosti. Vedle malby se zabýval i knižní ilustrací.
(Výtvarné centrum Chagall)
Vyvolávací cena:
1 800 Kč
2 000 Kč